Staff

SENIOR LEADERSHIP TEAM
Headteacher Ms K Reilly
Deputy Headteacher Mr L Nguyen
Assistant Headteacher / Head of 6th Form Mr G Challis
Business Manager Mr M Scotti
Extended Leadership / Head of Science Mr L Robertson
Extended Leadership / Head of Religious Education Mr F McGhee
HEADS OF YEAR
Head of Year 7 Mrs C Wood
Head of Year 8 Ms H Mackie (Mrs L Filipe -Maternity Leave)
Head of Year 9 Miss Y Grewal
Head of Year 10 Mrs R Basi
Head of Year 11 Mrs K Keogh
Head of 6th Form Mr G Challis
Assistant Head of 6th Form Ms M Casey (Temporary)
ENGLISH DEPARTMENT
Head of Department – English Mrs M Cooper
2nd in Charge of English Ms S Riste
Teacher of English Ms L Catungal
Teacher of English Mr A Mangerah
Teacher of English Mr J O’Malley
Teacher of English Ms M Warren
MATHEMATICS DEPARTMENT
Head of Department – Mathematics Ms G Sondh
2nd in Charge of Mathematics Mr S Vijay (Ms S Siva Maternity)
Teacher of Mathematics Mrs S Ahmed
Teacher of Mathematics Ms S Anand
Teacher of Mathematics Miss M Connaghan
Teacher of Mathematics Mr B Fan
Teacher of Mathematics Ms T Kayode

 

SCIENCE DEPARTMENT
Head of Department – Science Mr L Robertson
Subject Leader – Biology Ms S Ahmed (Mrs L Filipe Maternity Leave)
Subject Leader – Chemistry Mrs J Osei-Owusu
Teacher of Science Ms M Begum
Teacher of Science Mrs P Bharaj
Teacher of Science Ms N Kankam
Teacher of Science Ms H Tallat
Teacher of Science Mr M Uddin
Science Technician Mr Y Singh
Science Technician Mr M Patel
RELIGIOUS EDUCATION DEPARTMENT
Head of Department – R.E Mr F McGhee
Teacher of R.E Miss M Casey
Teacher of R.E (KS5) Mrs K Lobo
Teacher of R.E Mrs C Scallan
Teacher of R.E Miss A Ward
School Chaplain Cleo Gammon
ART
 Subject Leader –  Art Mr R Butler
Teacher of Art Mr P Finn
Teacher of Art Mrs S Halfyard (Miss L Whiting Maternity Leave)
Art Technician Mrs R Russell
DESIGN & TECHNOLOGY
Subject Leader – D&T Mrs E Reilly
Teacher of Food & Nutrition Mrs C Wood
D&T Technician Mrs R Russell
Food Technician Ms T Darsey
DRAMA
Subject Leader – Drama Mrs I Milne
Teacher of Drama Ms S Bamberger
GEOGRAPHY
Subject Leader – Geography Miss Y Grewal
Teacher of Geography Ms H Colder
HISTORY
Subject Leader – History Mrs K Beatham
Teacher of History Miss H Mackie
INFORMATION COMMUNICATIONS TECHNOLOGY
Subject Leader – ICT Mr R Mitchell
Teacher of ICT Mrs N Riaz
MODERN FOREIGN LANGUAGES
Subject Leader – MFL Miss C Ammeux
Teacher of French Ms S Bamberger
Teacher of Spanish Mr S Clare
Teacher of Spanish Ms M Warren
MUSIC
Subject Leader – Music Mr S Hill (Mrs E Maguire Maternity Leave)
PHYSICAL EDUCATION
Subject Leader – P.E Mrs K Keogh
Teacher of P.E Mrs J Mansell
Teacher of P.E Mrs H Marriott
GOVERMENT & POLITICS (KS5)
Subject Leader – Government & Politics Mr G Irwin
Teacher of Government & Politics Miss H Mackie
PSYCHOLOGY (KS5)
Subject Leader – Psychology Mrs R Basi
SOCIOLOGY (KS5)
Subject Leader – Sociology Mr G Irwin
SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS
SENCo Miss M Connaghan
Learning Support Assistant Mrs D Guy
Learning Support Assistant Mrs C Jackson
Learning Support Assistant Mrs A Kashmiri
Learning Support Assistant Ms A Uddin
ADMINISTRATION, EDUCATION & BUSINESS SUPPORT STAFF
Finance Manager Mrs J Perwaiz
Finance Apprentice Miss S Parker
HR Adminstrator Mrs B Barnes
PA to the Headteacher/Clerk to the Governing Body Mrs K Herbert
Data and Admissions Officer Mrs L Day
Examinations Officer Mrs A Wyatt
School Librarian Ms C Finlay
Reception and Attendance Officer Mrs S Alphonse
Receptionist Mrs D Samra
PREMISES & I.T
Facilities Manager Mr M Smith
Deputy Facilities Manager Mr A Marquez-Bedoya
Premises Assistant Mr B Carey
Premises  Assistant Mr L Joyce
I.T Technician Mr M Dirie
I.T Apprentice Mr J Masood